Požehnanie kríža

Požehnanie nového kríža s reliéfom sv. Huberta - patróna poľovníkov, bude v nedeľu 29.10.2017 o 11.30 hod. v chotári za časťou Podháj a Chrenovka. Slávnosť sa začne poľovníckou sv. omšou o 10.00 hod. v kostole sv. Michala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Obnova sochy Božského Srdca Ježišovho

Socha Božského Srdca Ježišovho v areále kostola pred a po obnove

Fotografia donátora sochy - Petera Babina


 

Rezort zahraničia SR ocenil rehoľníčku sr. Veroniku Teréziu Ráckovú, in memoriam

Bratislava 11. apríla 2017 (TK KBS) Nezištná pomoc druhým priniesla dobrovoľníkom opäť verejné uznanie. Tých najlepších za rok 2016 ocenili v pondelok v budove Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v Bratislave. Jednou z nich sa stala in memoriam rehoľná sestra, lekárka, misionárka a naša rodáčka z Bánova sr. Veronika Terézia Rácková, SSpS (1958-2016), ktorá zahynula 20. mája 2016 na následky postrelenia pri svojej práci v rámci misie a pomoci v Južnom Sudáne.


Výnimočné ocenenie za ľudskosť a nezištnú pomoc jej in memoriam odovzdal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Keď sa hovorí o dobrovoľníctve, tak bežne hovoríme o tom, že sú v nebezpečných oblastiach, že sú blízko konfliktov a bojov. Žiaľ, minulý rok sme pocítili pravdivosť a krutosť týchto slov, pretože sestra Veronika Terézia Rácková zaplatila najvyššiu cenu, život, len preto, lebo robila dobré veci v nebezpečnej oblasti," uviedol Lajčák, podľa ktorého je aj toto odvrátenou stránkou dobrovoľníctva. Pri tejto príležitosti jej minister vzdal hold a úctu.


Podľa sestry Lucie z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre ocenenie, zobrazujúce srdce na dlani, vyjadruje službu, ktorú zosnulá misionárka dávala ľuďom v Južnom Sudáne. "Naozaj ich milovala. Veľkodušne a radostne slúžila ľuďom v ich biede a utrpení," povedala sestra Lucia.


"Je to spôsob, ako chceme vyjadriť poďakovanie dobrovoľníkom. Sú to ľudia, ktorí sa rozhodli obetovať svoj čas, svoju energiu a nezriedka aj svoje zdravie, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú, trpiaci, deti, ľudia so zdravotným postihnutím,“ doplnil minister Lajčák.

(Zdroj: TK KBS)


   

Nové fotografie a video

Nové fotografie si môžete pozrieť v sekcii Fotogaléria.

Video z duchovnej obnovy v našej farnosti s pátrom verbistom Jánom Kušnírom a laickým misionárom Martinom Vittekom (12.11.2016): https://youtu.be/aOjFyfsN1v8


 

   

Odhalenie pamätnej tabule sr. MUDr. Veronike Theresii Ráckovej, SSpS

V pondelok 17.10.2016 o 14.20 hod. bude na priečelí Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave (v AULE - Nám. 1. mája 1) odhalená pamätná tabuľa našej rodáčke sr. MUDr. Veronike Theresii Ráckovej, SSpS (1958-2016). Organizátori srdečne pozývajú na toto spomienkové podujatie!

Náhľad pamätnej tabule:


 

Zádušná sv. omša za sr. Veroniku Theresiu, SSpS v Bánove

V Bánove, v rodnej obci sr. Veroniky Theresie Ráckovej, SSpS, sa v pondelok 30 mája 2016 konala zádušná svätá omša za zosnulú misionárku. Hlavným celebrantom bol Mons. Ján Orosch, arcibiskup Trnavskej arcidiecézy a predseda Rady pre misie pri Konferencii biskupov Slovenska. Na rozlúčkovej slávnosti sa zúčastnili Mons. Jozef Jarab, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, páter Pavol Kruták, provinciál Spoločnosti Božieho Slova, misionári verbisti, ako i kňazi pochádzajúci z Bánova alebo pôsobiaci v okolitých farnostiach. Otec arcibiskup označil túto chvíľu za „neprekonateľnú“, lebo má tú česť slúžiť slávnostnú svätú omšu „za mučeníčku v jej rodisku.“ A povedal, že Bánovčania na ňu môžu byť právom hrdí.

Rozlúčiť s rodáčkou sa prišla pani starostka, mnohí obyvatelia obce Bánov, priatelia, bývalí spolužiaci z gymnázia v Šuranoch a mnohí ďalší. Spolusestry z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého a rehoľné sestry z iných rehoľných spoločenstiev prejavili svojou účasťou vďaku za výnimočný život sr. Veroniky Theresie. Záverečné príhovory opisovali zosnulú misionárku ako „milú, veselú Veroniku, ktorá bola ochotná vždy pomôcť.“ Rodná sestra Pavla vyjadrila v smrti sr. Veroniky Theresie stratu najbližšieho človeka, avšak obracajúc sa k jej obrazu pred oltárom prejavila lásku voči nej a prosila „o súcitnú Božiu lásku pre tých, ktorí Ťa zranili a ktorým si iste odpustila.“

Zdroj: SSpS


 

Sr. Veroniku Theresiu pochovali v Južnom Sudáne

Telesné pozostatky sr. Veroniky Theresie boli v piatok, 27.5.2016 o 16:00 uložené na farskom cintoríne sv. Joseph Lutaya v Yei, v Južnom Sudáne.  Jej telo tak odpočíva v zemi, kde žila a kde v službe ľuďom obetovala svoj život.

Spomíname si na koniec roka 2013, kedy opäť vypukla v Sudáne občianska vojna a Veronikina odpoveď na otázku: “Prečo si sa rozhodla zostať v tejto krajine?” bola: “Pretože Ježiš tiež vytrval.  Neopustil ľudí a ani miesto, keď nastali problémy.  Ako jeho učeníčka ho nasledujem v sile Ducha Svätého.  Nemôžem opustiť ľudí v Sudáne, pretože ich milujem.”

Zostávame v nádeji a v modlitbe, že telo sr. Veroniky Theresie, teraz už pochované, sa stane semenom pokoja a zmierenia a bude rásť a prekvitať v krajine a medzi ľuďmi jej milovaného Sudánu.

Sr. Eleonora Cichon píše bezprostredne po pohrebe z Yei, z Južného Sudánu:

“Bol to veľmi dlhý deň.  Práve sme sa vrátili z pohrebu sestry Veroniky.  Všetko skončilo veľmi pokojne a bol to nádherný pohreb.  Skoro ráno sme jej telo odovzdali na letisku (v Nairobi).  Letela spolu s nami v tom istom lietadle.  V Jube nás na letisku čakala skupina spievajúcich a modliacich sa rehoľníkov spolu so štátnymi zástupcami, hneď pri malom lietadle, ktoré nás - 8 sestier a rakvu previezlo do Yei.  Keď sme leteli, bolo to ako keby sa Veronika lúčila s miestom, ktoré tak veľmi milovala.

V Yei bola naložená do tej istej sanitky, v ktorej bola zranená.  Ceste do kostola, ktorá trvala asi hodinu, bola lemovaná spievajúcimi zástupmi ľudí.  Nespočetné množstvo áut, motoriek, peších…

Môžeme povedať, že sestra Veronika sem chcela prísť.  Bez jej pomoci by to tu bolo veľmi ťažké.

Boli tu aj policajti.  Požiadali sme ich, aby dnes so sebou nemali zbrane.  Rešpektovali to, hoci tam boli vysokí štátni predstavitelia.  Sv. omšu sme mali vo farnosti Latuya pred kostolom.  Pochovaná bola hneď vedľa kostola.

Ďakujeme veľmi…veľmi pekne za všetky vaše modlitby.

Verím, že tam urobí zázraky…

Zdroj: www.ssps.sk


 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Odkazy

Kto je online

Máme online 19 hostí 

Počet prístupov

Pocitadlo.sk


Flag Counter