Letné prianie

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Bánov

praje všetkým žiakom i študentom ako aj dospelým

požehnané a príjemné prázdninové a dovolenkové letné obdobie.

Dobrotivý Pán nech nás sprevádza na všetkých našich cestách

svojou ochranou a požehnaním!

Odhalenie busty sr. Veroniky Theresie

Bánov 19. mája (TK KBS) Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Veronika Theresia Rácková, SSpS – bola povolaním lekárka a súčasne rehoľná sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého, pôsobiaca niekoľko rokov na čele ich rehoľnej kongregácie a ako misionárka v Indonézii, Ghane a v Južnom Sudáne. Dňa 16. mája 2016 po polnoci, keď sa sestra Veronika Theresia vracala z nemocnice, po tom ako odviezla tehotnú pacientku, ktorá čakala dvojčatá a bolo treba u nej urobiť cisársky rez, na jej zdravotnícke auto zaútočili vojaci zo Sudánskej ľudovej oslobodeneckej armády, pričom ju vážne zranili. Po prevoze do Nairobi i po intenzívnom boji o jej život sa záchrana nepodarila. Sestra Veronika Theresia Rácková zomrela v piatok 20. mája 2016 vo veku 58 rokov v nemocnici v Nairobi v Keni.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

Výmena organového ventilátora

Výmena starého ventilátora organu za nový: 10. - 12. 3. 2018

Fotky oboch ventilátorov si môžete pozrieť v galérii.

Sanácia farskej budovy

Vlhkosť vnútrajška fary a jej odstraňovanie podrezaním stien (práce od 1. 2. 2018).

Viaceré fotografie si môžete pozrieť vo fotogaglérii.

Ruža sv. Alžbety pre sr. Veroniku Theresiu Ráckovú

Dňa 17. novembra 2017 pri sv. omši o 18.00 hod. počas Trnavskej novény v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave udelí in memoriam trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch rodáčke z Bánova ocenenie Ruža sv. Alžbety rehoľnej sestre Veronike Theresii Ráckovej. Ocenenie z rúk trnavského arcibiskupa prevezme provinciálna prestavená kongregácie Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého – sr. Lucia Slušná. Všetci ste srdečne pozvaní. Slávnosť bude zároveň vysielaná v priamom prenose televízie Lux a Rádia Lumen.

Požehnanie kríža

Požehnanie nového kríža s reliéfom sv. Huberta - patróna poľovníkov, bude v nedeľu 29.10.2017 o 11.30 hod. v chotári za časťou Podháj a Chrenovka. Slávnosť sa začne poľovníckou sv. omšou o 10.00 hod. v kostole sv. Michala.

Obnova sochy Božského Srdca Ježišovho

Socha Božského Srdca Ježišovho v areále kostola pred a po obnove

Fotografia donátora sochy - Petera Babina

Rezort zahraničia SR ocenil rehoľníčku sr. Veroniku Teréziu Ráckovú, in memoriam

Bratislava 11. apríla 2017 (TK KBS) Nezištná pomoc druhým priniesla dobrovoľníkom opäť verejné uznanie. Tých najlepších za rok 2016 ocenili v pondelok v budove Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v Bratislave. Jednou z nich sa stala in memoriam rehoľná sestra, lekárka, misionárka a naša rodáčka z Bánova sr. Veronika Terézia Rácková, SSpS (1958-2016), ktorá zahynula 20. mája 2016 na následky postrelenia pri svojej práci v rámci misie a pomoci v Južnom Sudáne.

Výnimočné ocenenie za ľudskosť a nezištnú pomoc jej in memoriam odovzdal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Keď sa hovorí o dobrovoľníctve, tak bežne hovoríme o tom, že sú v nebezpečných oblastiach, že sú blízko konfliktov a bojov. Žiaľ, minulý rok sme pocítili pravdivosť a krutosť týchto slov, pretože sestra Veronika Terézia Rácková zaplatila najvyššiu cenu, život, len preto, lebo robila dobré veci v nebezpečnej oblasti," uviedol Lajčák, podľa ktorého je aj toto odvrátenou stránkou dobrovoľníctva. Pri tejto príležitosti jej minister vzdal hold a úctu.

Podľa sestry Lucie z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre ocenenie, zobrazujúce srdce na dlani, vyjadruje službu, ktorú zosnulá misionárka dávala ľuďom v Južnom Sudáne. "Naozaj ich milovala. Veľkodušne a radostne slúžila ľuďom v ich biede a utrpení," povedala sestra Lucia.

"Je to spôsob, ako chceme vyjadriť poďakovanie dobrovoľníkom. Sú to ľudia, ktorí sa rozhodli obetovať svoj čas, svoju energiu a nezriedka aj svoje zdravie, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú, trpiaci, deti, ľudia so zdravotným postihnutím,“ doplnil minister Lajčák.

(Zdroj: TK KBS)

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL