Fašiangy a začiatok pôstu so sestrou Veronikou

 

 

Počas fašiangového obdobia, ktoré sa začínalo po nedeli Krstu Krista Pána, sa utužovali rodinné vzťahy, navštevovali sa príbuzní, susedia a známi. Všade bývalo veselo, rozprávali sa zábavné príhody, hrávali sa karty... Po domoch sa robili zabíjačky a známi si často vymieňali zabíjačkové špeciality: hurky, klobásky, žebrácku kašu. Gazdinky doma varili huspeninu, smažili šišky a fánky – recepty na ne bývali rôzne a často sa medzi známymi vymieňali. Jedlo sa zapíjalo vareným vínom. Posledné tri dni fašiangov bývali najveselšie, konali sa fašiangové zábavy, ktoré vyvrcholili poslednou muzikou v utorok večer pred Popolcovou stredou. Pochovávanie basy, fašiangový zvyk známy z niektorých regiónov, sme v našej dedine v tom čase nemali. Obdobie predveľkonočného pôstu sa začínalo Popolcovou stredou, zvyčajne nazývanou aj Škaredá streda. (Popolcová streda je pohyblivým sviatkom, je to 40. deň pred Veľkou nocou.) Na Popolcovú stredu nás kňaz poznačil na čelo posväteným popolom a vyslovil jednu z týchto formuliek: „Kajajte sa a verte evanjeliu“ alebo: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš“.

Čítať celý článok...
 

Mimoriadne odpustky počas pandémie

Dekrét Apoštolskej penitenciárie o udeľovaní mimoriadnych odpustkov veriacim v aktuálnej situácii pandémie Udeľuje sa dar mimoriadnych odpustkov pre veriacich postihnutých chorobou Covid19, bežne nazývanou koronavírus, ako aj zdravotníckym pracovníkom, rodinným príslušníkom a všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom, aj modlitbou, o týchto starajú. „V nádeji sa radujte, v súžení buďte trpezliví, v modlitbe vytrvalí“ (Rim 12, 12).

Čítať celý článok...
 

„Štyridsať dní....“ – Pôstna výzva

Drahí bratia a sestry, vstupujeme do milostivého pôstneho obdobia. Štyridsať dní, ktoré budeme prežívať, nemôžu byť chápané len v matematickom zmysle. Táto časť liturgického roka má výraznú aktuálnosť, ako o tom svedčí aj Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2021, ktoré má ústrednú myšlienku: „Hľa, vystupujeme do Jeruzalema (Mt 20, 18). Tu nás najvyšší pastier Cirkvi povzbudzuje: „V tomto čase obrátenia si obnovujeme našu vieru, čerpáme „živú vodu“ nádeje a s otvoreným srdcom prijímame Božiu lásku, ktorá nás premieňa na bratov a sestry v Kristovi.“

Čítať celý článok...
 

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

Bratislava 16. februára (TK KBS) Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

"My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako sa sčítanie obyvateľstva stáva nástrojom politického boja a kampane namierenej proti Cirkvi. História poskytuje nemálo príkladov, keď sa sčítania stali obeťou politických záujmov, ktorým realita nevyhovovala. Žiaľ, situácia ukazuje, že takéto spôsoby manipulácie nepatria len do minulosti.

Čítať celý článok...
 

List biskupov premiérovi a členom vlády

Bratislava 16. februára (TK KBS) Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, schválili text listu, ktorý zasielajú predsedovi Vlády SR a jej členom. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vážený pán predseda vlády,
Vážená pani ministerka,
Vážený pán minister,

obraciame sa na Vás v situácii, ktorá je pre Slovensko mimoriadne náročná. Citlivo vnímame problémy spôsobené ochorením Covid-19. Rešpektujeme prijímané opatrenia a apelujeme na ich dodržiavanie. Naši duchovní s ochotou slúžia na covidových oddeleniach - nielen ako kňazi, ale aj ako dobrovoľníci, sanitári, či pomocníci. Vieme preto "z prvej ruky" o vážnosti situácie. Napokon aj žiaľ, ktorý zdieľame s ľuďmi pri pohreboch, sa stal našou každodennou skúsenosťou.

Zároveň Vám však chceme povedať aj o duchovnom trápení, s ktorým sa na nás obracia čoraz viac veriacich. Svätá spoveď a sväté prijímanie pre nich vždy boli zdrojom povzbudenia, sily a vnútornej rovnováhy. Teraz sú však mesiace bez sviatostí, a nemajú legitímny spôsob ako ich prijať. To prehlbuje utrpenie, ktoré priniesla pandémia. Úzkosti a konflikty, ktoré mnohí dokázali tlmiť vďaka sviatostiam, nadobúdajú na sile. Dokonca psychológovia, ktorých naši duchovní svojou službou odbremeňovali, teraz hovoria o veľkom tlaku nových prípadov.

Čítať celý článok...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Odkazy

Kto je online

Máme online 16 hostí 

Počet prístupov

Pocitadlo.sk


Flag Counter