Home

Pastiersky list správcu farnosti

Milá farská rodina, milí priatelia!

Je neskorý večer, sedím pri počítači s pohárom červeného vína počúvajúc piesne plné života a krásneho hlasu od už zomrelého Karla Gotta. Myslím na vás, ktorí zapĺňate lavice v chráme sv. Michala archanjela v Bánove, ale aj na vás, ktorých miesta bývajú prázdne.

Prežívame náročné obdobie poznačené strachom, obavami, úzkosťami a izoláciou z dôvodu hrozby ochorenia COVID-19. Za posledné dni sa veľa zmenilo a veľa zmení. Nielen naše chrámy zívajú prázdnotou, ale aj naše ulice. Zrazu sme boli prinútení sa zastaviť. Keď sa človek zastaví, zvykne uvažovať, často aj nad svojím životom. Aj keď musíme obetovať časť našej slobody a byť doma, zisťujeme, že rodičia majú oveľa viac času na svoje deti, máme možnosť v rodinách tráviť viac času, či už pri spoločenských hrách alebo aj pri spoločnej modlitbe, nájdeme si čas na telefonát mnohým priateľom a rodine, na ktorých sme si nedokázali v zrýchlenom životnom tempe čas nájsť.

V spoločnosti 21. storočia objavujeme úžasnú vec, že nie sme ani zďaleka takí silní a ani zďaleka nedokážeme toľko vlastnými silami, ako sme boli presvedčení, že dokážeme. Vyspelá spoločnosť robí dnes dôležitý objav: sme slabí a krehkí ľudia. Mysleli sme si, že nejaká pandémia, ktorá patrí do minulosti, si na nás nepríde. A prišla... Je tu a my sa učíme s ňou žiť. Učíme sa nosiť rúška, o ktorých sme si mysleli, že musia nosiť len zubári, lekári pri operáciách alebo ľudia z Ázie. Učíme sa byť disciplinovaní a nevychádzať zbytočne von, aby sme chránili od nákazy seba aj druhých. Uvedomujeme si, aký úžasný dar bol, keď sme mohli chodiť len tak po vonku, stretávať sa, navštevovať, podávať si ruky, vidieť úsmevy tých druhých... Začala sa ale vojna s neviditeľným nepriateľom – s obyčajným vírusom, ktorí nám vyspelým ľuďom 21. storočia vzal tak veľa a možno tým nám aj veľa dá... Verím, že súčasná situácia, ktorá viacej limituje našu slobodu, je pre nás všetkých školou pokory a zamýšľania sa, ako sme to vlastne žili.

Nikdy som osobne neobľuboval kamery a nemám rád, ak mám „pózovať“ pred fotoobjektívom. To sa v týchto dňoch muselo zmeniť. Bolo by pre mňa ako pre kňaza oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie, ak by som neverejné sv. omše v týchto dňoch, kedy nie sú verejne dovolené, slávil sám, bez homílie a v ktoromkoľvek čase. Rozhodol som sa ale, že budem robiť vždy živý prenos z každej sv. omše. Máte tak možnosť spojiť sa so mnou naživo v modlitbe Cirkvi vo svätej omši prostredníctvom Káblovej televízie v Bánove, ale aj cez facebookovú stránku farnosti. Veľmi ma teší, že tieto „live“ prenosy sa stretli s dobrým ohlasom a že aj takto môžem byť sacerdos – dar pre vás. Navyše sa moja farnosť akoby rozrástla o mnohých ľudí, priateľov, rodinu a známych z rôznych miest Slovenska, ktorí sledujú sv. omše z Bánova. Som si plne vedomý, že hoci prichádzajúca jar by mala priniesť radosť, nesie stopu strachu a oprávnených obáv. Ako kňaz si nanovo uvedomujem práve v tomto náročnom úseku našich životov, dôležitosť kňazského povolania. Úlohou nás kňazov v týchto dňoch je nielen modliť sa v tichu a ústraní našich fár a kostolov, ale byť svetlom a svietiť pre všetkých utrápených, ustrašených, chorých a vysilených, a to aj prostredníctvom internetu, živých prenosov a podobne.

Z celého srdca si prajem, aby sa v týchto dňoch rýchlejšie ako koronavírus šírili Ježišove slová: „Nebojte sa“. Sme akoby v loďke na rozbúrenom mori a ustrašení, ale Kristus je s nami, nikdy nás neopustí. Ako to viem? Povedal to a on predsa nie je klamár. Chcem preto využiť prostriedky elektronickej komunikácie, aby som vás potešil, povzbudil a to nie cez moju osobu, ale cez modlitbu Cirkvi a cez Božie Slovo. Predovšetkým vás chcem všetkých uistiť, že som s vami, že na vás myslím, že sa za vás modlím a že Cirkev vás v tejto vážnej situácii neopustila. Nakoniec, myslím si, že lepšie ako odísť v týchto dňoch napríklad na dovolenku do Severného Talianska, je zostať v Bánove J. A to nielen kvôli hrozbe ochorenia, ale aj preto, že Dobrý Pastier, Ježiš Kristus, by svoje ovečky neopustil.

Modlime sa spoločne za seba navzájom v tomto náročnom období. Keďže chrám a oltár v ňom sa stali nateraz vzdialené pre tých, ktorí ich milujú, nech sa na oltáre premenia kuchynské a jedálenské stoly v našich príbytkoch. Nech na nich nechýba nielen spoločné jedlo, ale aj krížik či Biblia, aby sa tak premenili na domáce oltáre a naše príbytky na domáce chrámy tak, ako to bolo u prvých kresťanov. V týchto dňoch sa budeme modliť a klaňať Bohu v duchu a v pravde. Hoci každá rodina a každý osve, predsa buďme v modlitbe spojení ako nikdy predtým.

Tento rok to bude pravdepodobne tá najsmutnejšia Veľká noc, kedy na najväčšie kresťanské sviatky zostanú naše chrámy prázdne. Verím však, že keď pretrpíme tento bolestný čas a budeme sa môcť znovu objať, pobozkať, podať si ruky, či venovať si úsmev, bude to pre nás všetkých tá najkrajšia Veľká noc premeny doby obáv na vzkriesenie radosti a ľudskej blízkosti.

Peter Čieško

správca farnosti Bánov

 

 

Odkazy

Kto je online

Máme online 8 hostí 

Počet prístupov

Pocitadlo.sk


Flag Counter