Hlavný penitenciár vysvetľuje formy spovede

Hlavný penitenciár vysvetľuje formy spovede a mimoriadne odpustky

P:3, 21. 03. 2020 19:21, ZAH


Vatikán 21. marca (RV) „Veľký plášť milosrdenstva je rozprestretý nad všetkými, ktorí ho túžia prijať“. Takto predstavil hlavný penitenciár kardinál Mauro Piacenza v rozhovore pre Vatikánske médiá čerstvo vydaný dekrét o plnomocných odpustkoch pre chorých, ich ošetrujúcich i tých, ktorí sa modlia za koniec pandémie.

Čítať celý článok...
 

Nóta ohľadom sviatosti zmierenia v aktuálnej situácii

Nóta Apoštolskej penitenciárie ohľadom sviatosti zmierenia v aktuálnej situácii pandémie

«Ja som s vami po všetky dni» (Mt 28,20)

Vážnosť aktuálnych okolností si žiada úvahu nad urgenciou a centralitou sviatosti zmierenia, spoločne s niektorými nevyhnutnými upresneniami tak pre laických veriacich, ako aj pre služobníkov povolaných sviatosť vysluhovať.

 

Aj v čase šírenia Covid-19 je sviatosť zmierenia vysluhovaná podľa normy univerzálneho kánonického práva a podľa toho, čo je ustanovené v Ordo Paenitentiae.

Čítať celý článok...
 

Dekrét o odpustkoch v aktuálnej situácii

Dekrét Apoštolskej penitenciárie o udeľovaní mimoriadnych odpustkov veriacim v aktuálnej situácii pandémie

Udeľuje sa dar mimoriadnych odpustkov pre veriacich postihnutých chorobou Covid-19, bežne nazývanou koronavírus, ako aj zdravotníckym pracovníkom, rodinným príslušníkom a všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom, aj modlitbou, o týchto starajú.

 

V nádeji sa radujte, v súžení buďte trpezliví, v modlitbe vytrvalí“ (Rim 12, 12). Slová, ktoré napísal sv. Pavol Cirkvi v Korinte zaznievajú celými dejinami Cirkvi a usmerňuje zmýšľanie veriacich, ktorí čelia utrpeniu, chorobe a nešťastiu.

Čítať celý článok...
 

Pastiersky list správcu farnosti

Milá farská rodina, milí priatelia!

Je neskorý večer, sedím pri počítači s pohárom červeného vína počúvajúc piesne plné života a krásneho hlasu od už zomrelého Karla Gotta. Myslím na vás, ktorí zapĺňate lavice v chráme sv. Michala archanjela v Bánove, ale aj na vás, ktorých miesta bývajú prázdne.

Čítať celý článok...
 

Dôležité oznamy

1.) Sv. omše z chrámu sv. Michala archanjela v Bánove budú vysielané naživo cez Káblovú TV v Bánove a cez FB stránku farnosti.

Čas sv. omše:

*  pondelok:  18:30

*  utorok:       18:30

*  streda:       18:30

*  štvrtok:      18:30

*  piatok:       18:30

*  sobota:      13:30

*  nedeľa:      10:00


2.) Úmysly sv. omší budú odslúžené tak ako boli nahlásené, a aktualizované v sekcii web stránky farnosti - farské oznamy.

 

3.) Každý večer o 20:00 hod. sme pozvaní sa zjednotiť v spoločnej modlitbe za odvrátenie choroby, za všetkých chorých a pracujúcich (bolestný
ruženec, čítanie Svätého písma) vo svojich domovoch.

 

4.) V prípade potreby sv. spovede, alebo v prípade inej potreby, kontaktujte farský úrad telefonicky na tel. č.: 035/657 14 29.

 

5.) Zostávajme podľa možnosti doma, nezhromažďujme sa, vychádzajme len v nutných prípadoch, dodržiavajme hygienické opatrenia (umývanie si rúk, nosenie rúška, rukavíc).

 

6.) V prípade pohrebu budú vykonané len pohrebné obrady bez sv. omše a bez spevu za účasti len najbližších príbuzných s povinnosťou mať rúška. Pohrebnú sv. omšu bude možné nahlásiť po skončení pandémie.

 

7.) Slovenskí biskupi pozývajú k prísnemu pôstu za odvrátenie šírenia koronavírusu všetkých zdravých každý piatok.


8.) Sv. omšu v priamom prenose je možné sledovať každý deň:

TV LUX

Pondelok – Piatok o 7:00, 12:00, 19:00;
Sobota 7:00;
Nedeľa 22. 3. 2020 o 10:00 a o 18:00.

Rádio LUMEN

denne v priamom prenose ráno o 8:30 a večer v tradičnom čase o 18:00.

Rádio Mária

o 7:00

o 11:00

o 18:00

V sobotu je svätá omša o 8:00 a v nedeľu o 10:30.

 

 

UPOZORNENIE

 

1. "Konferencia biskupov Slovenska na základe rozhodnutia o zákaze verejných zhromaždení z dôvodu ohrozenia epidémiou koronavírusu dňa 10. marca 2020 súhlasila s nekonaním verejných bohoslužieb s platnosťou od 10. marca do 23. marca 2020. Vo vedomí zodpovednosti za zdravie veriacich a na základe odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva i na základe stanoviska Igora Matoviča, povereného zostavením vlády, stanovujeme, aby sa verejné bohoslužby nekonali v katolíckych kostoloch až do 31. marca 2020. Z tohto rozhodnutia vyplýva, že diecézni biskupi slovenských katolíckych diecéz dišpenzujú svojich veriacich v uvedenom období - od 10. marca 2020 do 31. marca 2020 - od účasti na nedeľnej svätej omši. V tejto osobitnej situácii zostávajú platné normy katechizmu (porov. č. 2183) a kódexu (porov. kán. 1248 § 2), ktoré stanovujú, že v prípade, keď sa z vážnych dôvodov nie je možné zúčastniť na eucharistickom slávení, veľmi sa odporúča venovať rovnaký čas modlitbe na základe čítania Svätého písma, recitovaním Liturgie hodín alebo iných modlitieb či už osobne alebo v rodine. Existujú viaceré možnosti sledovať sväté omše prostredníctvom rozhlasu, televízie alebo internetu. Epidémia zviditeľňuje zreteľne našu krehkosť, aj našu povinnosť chrániť si vlastný život a životy iných. Našimi modlitbami a našou príkladnou činnosťou posilňujeme dôveru v Boha a aj vzájomnú dôveru medzi ľuďmi. "Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, prosíme ťa o tvoju pomoc a ochranu. Vypros uzdravenie chorým, ochraňuj zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú, a odvráť šírenie choroby. Oroduj za nás, ktorí sa k tebe s dôverou utiekame!" Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup-metropolita, predseda KBS" V Bratislave 20. marca 2020

Čítať celý článok...
 

Spevokol Gihon z Topoľčian

V piatok, 22.11. sa konala o 17:00 hod. sv. omša po ktorej,
o 18:00 hod. bola vystavená Najsvätejšia sviatosť oltárna. Adoráciu sme sa modlili  formou spevu modlitby Taize. S radsťou boli predovšetkým pozvaní i naši mladí ktorí  v tomto roku prijali sviatosť birmovania. Duchovne sme spolu načerpali v spoločnej modlitbe a v pekných piesňach. Našimi hosťami pri adorácií bol spevokol Gihon z Topoľčian.


 

Koncert skupiny Boží Bang

V nedeľu popoludní,27.10. sa konal koncert speváckej skupiny Boží Bang - schola Přerov. Svojim vystúpením nás obohatili o krásne spevy a piesne. Po koncerte bolo možné si zakúpiť aj ich CD. Ďakujeme za príjemný prežitý čas s nimi. Želáme im, aby sa im darilo i naďalej v ich spievaní.


 

Pútnici v Jeruzaleme

.Od piatku 11.10. do 18.10.  naši Bánovskí pútnici na čele s pánom farárom ThLic. PaedDr. Petrom Čieškom cestovali naprieč celým Jeruzalemom. Želáme im veľa síl a duchovnej obnovy počas putovania po Svätej zemi. Plný nadšenia a elánu nám porozprávali zážitky z ich týždenného putovania cez Jeruzalem, Betlehem až po Izrael. Sme radi, že sa nikomu nič nestalo a v zdraví sa  nám vrátili naspäť domov.

 

 

 

 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Odkazy

Kto je online

Máme online 43 hostí 

Počet prístupov

Pocitadlo.sk


Flag Counter