Sanácia farskej budovy

Vlhkosť vnútrajška fary a jej odstraňovanie podrezaním stien (práce od 1. 2. 2018).

Viaceré fotografie si môžete pozrieť vo fotogaglérii.


 

Sr. Veronika Theresia Rácková je medzi mučeníkmi v Bazilike sv. Bartolomeja v Ríme

Sr. Veronika u sv. Bartolomeja

Rím: V Bazilike sv. Bartolomeja v Ríme dňa 27.11.2017 slávnostne uložili predmety spomienky na sr. MUDr. Veroniku Theresiu Ráckovú SSpS. Profesiou lekárka a členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého pred rokom obetovala život v misijne službe v Južnom Sudáne.
Bazilika sv. Bartolomeja na Tiberskom ostrove v Ríme je známa tým, že od Jubilea 2000 z vôle sv. Jána Pavla II. uchováva pamiatku súčasných mučeníkov z rôznych kresťanských cirkví. Pobožnosť zorganizovala Komunita sv. Egídia v spolupráci so sestrami verbistkami.
Sväté písmo v slovenčine a fonendoskop sestry Veroniky Terézie budú pripomínať slovenskú misionárku všetkým návštevníkom Baziliky sv. Bartolomeja. Počas ich umiestnenia na oltári určenom pre mučeníkov zomrelých v Afrike a na Madagaskare zaznie jej najobľúbenejšia pieseň Tebe žijem Ježiš môj v podaní spolusestier a veriacich zo Slovenska.
Členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého zomrela v máji minulého roku 2016 počas svojej služby v Južnom Sudáne, kde pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei. Jej auto sa v noci 16. mája 2016, keď sa vracala z nemocnice, do ktorej odviezla pacientku, stalo terčom streľby ozbrojencov. Po štyroch dňoch sr. Veronika ťažkým zraneniam podľahla. Jej telesné pozostatky odpočívajú na cintoríne v meste Yei, tam, kde konala svoju službou lásky.
Na slávnosti v Ríme sa zúčastnila aj sestra Pavla Peštová SSpS, ktorá spolupracovala so sr. Veronikou počas jej služby provinciálnej predstavenej na Slovensku.
Na udalosť prišla do Ríma aj rodná sestra zosnulej rehoľníčky pani MUDr. Pavla Rácková. Pre Vatikánsky rozhlas prezradila, v čom jej bola sestra Veronika Terézia inšpiráciou:
„Sestra Veronika Terézia bola veľmi radostná. Každý, kto ju poznal si ju pamätá s úsmevom a svoj rehoľný misijný život prežívala radostne. Bola veľkou vizionárkou. Vo svojej práci odovzdávala sa celkom tým najchudobnejším. Teraz na tej poslednej misii to bolo v Južnom Sudáne, predtým to bolo sedem rokov v Ghane.
Takou jej inšpiráciou bolo, keď sme oslavovali nejaké výročie, jej jubileum alebo keď bola za ňu slúžená sv. omša, chcela aby sa počas svätého prijímania spievala pieseň: «Tebe žijem Ježiš môj, tebe Ježiš, umieram - tvoja som v živote i v smrti. Amen». Teda mala v srdci veľkú lásku k Pánu Ježišovi a túto veľkú lásku k Pánu Ježišovi prenášala aj na tých najchudobnejších tou svojou službou lekárky.
Môžem povedať - tá jej vízia v Južnom Sudáne - keďže bola vedúca kliniky, videla dopredu, čo treba pre chorých urobiť. Hlavne sa starala o malomocných a potom o psychiatrických pacientov, ale tiež aj o malé deti, ktoré trpeli epilepsiou. Snažila sa robiť projekty, aby získala finančné prostriedky pre týchto chorých a tieto finančné prostriedky sa snažila naozaj využiť tak, aby týmto všetkým pomohla.
Pre mňa bolo tiež takou inšpiráciou od nej, že bola obetavá a na tak ťažkej misii, na akej bola v Južnom Sudáne, ona sa dokázala radovať. Videla naozaj v každom tom chudobnom, v každom človeku, v každom pacientovi videla Ježiša. To ma tak povzbudzovalo, že ona na takej ťažkej misii, ako to znáša, tú horúčavu, ako znáša všetky tie ťažkosti s tým spojené a hlavne tú vojnu, ktorá tam prebiehala.
Zo všetkého toto asi bolo to najťažšie: vojna. Ale i vtedy, keď sa mali tieto sestry možnosť rozhodnúť, čo urobia vzhľadom na začatú ďalšiu občiansku vojnu, či zostanú na tomto území Južného Sudánu, alebo odídu. Keď ich vyzvala sestra generálna predstavená, že sa môžu rozhodnúť, tak po modlitbe a úvahe pred Ježišom sa rozhodli, že neopustia týchto chudobných,  ale zostanú s nimi, zostanú im slúžiť. To bolo pre mňa takým veľkým mementom, že bola takto obetavá. Tá jej veľká láska k Pánu Ježišovi, a teda k tým chudobným.“

Autor: sr. Alena Barvirčáková CJ


 

Ruža sv. Alžbety pre sr. Veroniku Theresiu Ráckovú

Dňa 17. novembra 2017 pri sv. omši o 18.00 hod. počas Trnavskej novény v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave udelí in memoriam trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch rodáčke z Bánova ocenenie Ruža sv. Alžbety rehoľnej sestre Veronike Theresii Ráckovej. Ocenenie z rúk trnavského arcibiskupa prevezme provinciálna prestavená kongregácie Misijných sestier Služobníc Ducha Svätého – sr. Lucia Slušná. Všetci ste srdečne pozvaní. Slávnosť bude zároveň vysielaná v priamom prenose televízie Lux a Rádia Lumen.


 

Požehnanie kríža

Požehnanie nového kríža s reliéfom sv. Huberta - patróna poľovníkov, bude v nedeľu 29.10.2017 o 11.30 hod. v chotári za časťou Podháj a Chrenovka. Slávnosť sa začne poľovníckou sv. omšou o 10.00 hod. v kostole sv. Michala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Obnova sochy Božského Srdca Ježišovho

Socha Božského Srdca Ježišovho v areále kostola pred a po obnove

Fotografia donátora sochy - Petera Babina


 

Rezort zahraničia SR ocenil rehoľníčku sr. Veroniku Teréziu Ráckovú, in memoriam

Bratislava 11. apríla 2017 (TK KBS) Nezištná pomoc druhým priniesla dobrovoľníkom opäť verejné uznanie. Tých najlepších za rok 2016 ocenili v pondelok v budove Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v Bratislave. Jednou z nich sa stala in memoriam rehoľná sestra, lekárka, misionárka a naša rodáčka z Bánova sr. Veronika Terézia Rácková, SSpS (1958-2016), ktorá zahynula 20. mája 2016 na následky postrelenia pri svojej práci v rámci misie a pomoci v Južnom Sudáne.


Výnimočné ocenenie za ľudskosť a nezištnú pomoc jej in memoriam odovzdal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Keď sa hovorí o dobrovoľníctve, tak bežne hovoríme o tom, že sú v nebezpečných oblastiach, že sú blízko konfliktov a bojov. Žiaľ, minulý rok sme pocítili pravdivosť a krutosť týchto slov, pretože sestra Veronika Terézia Rácková zaplatila najvyššiu cenu, život, len preto, lebo robila dobré veci v nebezpečnej oblasti," uviedol Lajčák, podľa ktorého je aj toto odvrátenou stránkou dobrovoľníctva. Pri tejto príležitosti jej minister vzdal hold a úctu.


Podľa sestry Lucie z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pri Nitre ocenenie, zobrazujúce srdce na dlani, vyjadruje službu, ktorú zosnulá misionárka dávala ľuďom v Južnom Sudáne. "Naozaj ich milovala. Veľkodušne a radostne slúžila ľuďom v ich biede a utrpení," povedala sestra Lucia.


"Je to spôsob, ako chceme vyjadriť poďakovanie dobrovoľníkom. Sú to ľudia, ktorí sa rozhodli obetovať svoj čas, svoju energiu a nezriedka aj svoje zdravie, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú, trpiaci, deti, ľudia so zdravotným postihnutím,“ doplnil minister Lajčák.

(Zdroj: TK KBS)


   

Nové fotografie a video

Nové fotografie si môžete pozrieť v sekcii Fotogaléria.

Video z duchovnej obnovy v našej farnosti s pátrom verbistom Jánom Kušnírom a laickým misionárom Martinom Vittekom (12.11.2016): https://youtu.be/aOjFyfsN1v8


 

   


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Odkazy

Kto je online

Máme online 19 hostí 

Počet prístupov

Pocitadlo.sk


Flag Counter