Letné prianie

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Bánov

praje všetkým žiakom i študentom ako aj dospelým

požehnané a príjemné prázdninové a dovolenkové letné obdobie.

Dobrotivý Pán nech nás sprevádza na všetkých našich cestách

svojou ochranou a požehnaním!

Birmovka

Dňa 22. 6. 2019 sa v našej farnosti vysluhovala sviatosť birmovania. Túto sviatosť vyslúžil Mons. Peter Brodek, generálny vikár Nitrianskej diecézy 68 mladým z našej farnosti.

3. výročie smrti sr. Veroniky Theresie

Farnosť Bánov si v nedeľu 19. 5. 2019 pri sv. omši pripomenula 3. výročie smrti svojej rodáčky ctihodnej rehoľnej sestry a lekárky MUDr. Veroniky Theresie Ráckovej SSpS.

Hlavným celebrantom a kazateľom bol Mons. Jozef Jarab, ktorý prítomným zdôraznil posolstvo sestry Veroniky: “Nemôžem opustiť ľudí v Južnom Sudáne, pretože ich milujem.” Sestra Veronika je nám tak príkladom, aby sme v súčasnej dobe neopúšťali Boha, Cirkev, vieru a kresťanské hodnoty.

Sestra Veronika zomrela v dôsledku strelných zranení 20. 5. 2016 v Nairobi. Zomrela ďaleko od svojej vlasti v obetavej službe lekárky a rehoľnej sestry pre chudobných a chorých.

3vyrocie

Návšteva

Našu farnosť navštívil v dňoch 6. - 7. mája 2019 Vdp. Dr. George Nirmala Sabbas Ignatius z indického štátu Kerala, ktorý sa po ukončení štúdií na Lateránskej univerzite v Ríme vracia do svojej krajiny.

Prajeme mu všetko dobré a vyprosujeme Božie požehnanie na každom kroku.

Novoročné zamyslenie

Zrkadlo našich dní

Dnes máme väčšie domy, ale menšie rodiny,
viac vymožeností, ale menej času,
máme viac titulov, ale menej zdravého rozumu,
viac vedomostí, ale menej súdnosti.
Máme viac odborníkov, ale aj viac problémov,
viac zdravotníctva, ale menej starostlivosti.

Utrácame príliš bezprostredne, smejeme sa primálo,
jazdíme prirýchlo, žijeme bezducho,
pohneváme sa priskoro, udobrujeme sa neskoro,
čítame príliš málo, televíziu sledujeme priveľa,
a modlíme sa zriedka, alebo vôbec.

Čítať celý článok...

Udelenie plakety

Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Bánov
udelila dňa 25. 12. 2018 plaketu rehoľnej sestry
MUDr. Veroniky Theresie Ráckovej, SSPS
za dlhoročnú službu pre chrám sv. Michala archanjela:

• PhDr. Milošovi Rybárovi (dlhoročný miništrant)
  • Ing. Dominikovi Sádeckému (dlhoročný miništrant)
  • Bc. Marekovi Čelkovi (dlhoročný miništrant)
  • MUDr. Pavle Ráckovej (za reformu a vedenie ružencového bratstva)
  • in memoriam Štefanovi Čelkovi (dlhoročný organista)
  • Karolovi Šimunekovi (dlhoročný organista)
  • Vilme Mazúchovej (dlhoročné upratovanie chrámu)

Odhalenie busty sr. Veroniky Theresie

Bánov 19. mája (TK KBS) Z príležitosti nedožitých 60. narodenín sestry Veroniky Theresie Ráckovej a 2. výročia jej tragickej smrti, sa v jej rodisku, v Bánove, konala spomienková slávnosť. Súčasťou programu bola svätá omša v miestnom farskom kostole. Predsedal jej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. V homílii hovoril o hodnotách, ktorým verila sestra Veronika a pre ktoré aj obetovala svoj život. Ako misionárka sa nechala viesť Duchom Svätým v službe chorým a chudobným v Afrike.

Po svätej omši na bánovskom cintoríne odhalili jej bustu a sprístupnili pietne miesto, ktoré jej pripravili rodáci. Požehnal ju emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol. Na rehoľnú sestru si počas slávnosti zaspomínala jej rodná sestra, ale aj starostka Bánova, rektor Vysokej školy svätej Alžbety v Bratislave i provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Veronika Theresia Rácková, SSpS – bola povolaním lekárka a súčasne rehoľná sestra Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého, pôsobiaca niekoľko rokov na čele ich rehoľnej kongregácie a ako misionárka v Indonézii, Ghane a v Južnom Sudáne. Dňa 16. mája 2016 po polnoci, keď sa sestra Veronika Theresia vracala z nemocnice, po tom ako odviezla tehotnú pacientku, ktorá čakala dvojčatá a bolo treba u nej urobiť cisársky rez, na jej zdravotnícke auto zaútočili vojaci zo Sudánskej ľudovej oslobodeneckej armády, pričom ju vážne zranili. Po prevoze do Nairobi i po intenzívnom boji o jej život sa záchrana nepodarila. Sestra Veronika Theresia Rácková zomrela v piatok 20. mája 2016 vo veku 58 rokov v nemocnici v Nairobi v Keni.

TK KBS informoval Miroslav Lyko

Výmena organového ventilátora

Výmena starého ventilátora organu za nový: 10. - 12. 3. 2018

Fotky oboch ventilátorov si môžete pozrieť v galérii.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL