Letné prianie

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Bánov

praje všetkým žiakom i študentom ako aj dospelým

požehnané a príjemné prázdninové a dovolenkové letné obdobie.

Dobrotivý Pán nech nás sprevádza na všetkých našich cestách

svojou ochranou a požehnaním!

Biskupi zrušili dišpenz od povinnej účasti na nedeľných sv. omšiach

Vyhlásenie hovorcu KBS

Sväté prijímanie sa bude naďalej prednostne podávať do rúk

P:3, 19. 06. 2020 12:49, DOM

Bratislava 19. júna (TK KBS) Sväté prijímanie sa bude od soboty 20. júna naďalej prednostne podávať do rúk. Bude však možné podať ho aj do úst, a to v prípade, že osoba nie je schopná prijať Eucharistiu do rúk. Vyplýva to z Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia, ktoré úrad zverejnil dnes.

Generálny sekretariát Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na základe opatrenia úradu usmerňuje, že na sväté prijímanie najskôr majú ísť veriaci, ktorí prijmú Eucharistiu do rúk. Na záver pristúpia k svätému prijímaniu tí, ktorí do rúk nie sú schopní prijímať, a rozdávateľ im podá sväté prijímanie do úst. Kňazov prosíme o aplikovanie pastoračnej múdrosti a predchádzanie konfliktom. Nemožnosť prijať Eucharistiu do rúk môže byť fyzického (kožná nemoc, chvenie rúk, nutnosť opierať sa barle, slabozrakosť, atď.), psychologického a duchovného charakteru. Prosíme kňazov, aby túto nemožnosť správne vyhodnotili a daným veriacim umožnili prijať sväté prijímanie do úst. Veriacich zasa prosíme, aby rešpektovali odporúčanie a prednostne prijímali do rúk.

Pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí rozdávateľ dezinfikovať ruky. V prípade kontaktu rozdávateľa s ústami veriaceho, si musí rozdávateľ zakaždým vydezinfikovať ruky. Zároveň je potrebné nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami ako jednou, vrátane kňazov, diakonov a pod.) Z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba (napr. predsedajúci liturgii). Je potrebné dezinfikovať použité bohoslužobné a iné predmety.

Naďalej sa odporúča, aby sa ruky na bohoslužbách nepodávali. Znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo úsmevom. Odporúča sa v priestoroch, kde sa vykonávajú obrady odstrániť nádoby s vodou (napr. sväteničky).

Ako je už známe, z opatrení Úradu verejného zdravotníctva vyplýva povinnosť pri výkone bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií, že vstup a pobyt v kostole alebo v príslušných priestoroch bude možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka). Pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov je nutné aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice. Úrad odporúča zabezpečiť sedenie mimo osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúča v radoch alternovať. Je potrebné dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu). Z obradov majú byť úplne vylúčené osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia. Pokiaľ je to možné je treba usporadúvať v nedeľu osobitne bohoslužby pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách.

Úrad tiež odporúča vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek podláh a predmetov.

Martin Kramara, hovorca KBS

Spevokol Gihon z Topoľčian

V piatok, 22.11. sa konala o 17:00 hod. sv. omša po ktorej,
o 18:00 hod. bola vystavená Najsvätejšia sviatosť oltárna. Adoráciu sme sa modlili  formou spevu modlitby Taize. S radsťou boli predovšetkým pozvaní i naši mladí ktorí  v tomto roku prijali sviatosť birmovania. Duchovne sme spolu načerpali v spoločnej modlitbe a v pekných piesňach. Našimi hosťami pri adorácií bol spevokol Gihon z Topoľčian.

Koncert skupiny Boží Bang

V nedeľu popoludní,27.10. sa konal koncert speváckej skupiny Boží Bang - schola Přerov. Svojim vystúpením nás obohatili o krásne spevy a piesne. Po koncerte bolo možné si zakúpiť aj ich CD. Ďakujeme za príjemný prežitý čas s nimi. Želáme im, aby sa im darilo i naďalej v ich spievaní.

Pútnici v Jeruzaleme

.Od piatku 11.10. do 18.10.  naši Bánovskí pútnici na čele s pánom farárom ThLic. PaedDr. Petrom Čieškom cestovali naprieč celým Jeruzalemom. Želáme im veľa síl a duchovnej obnovy počas putovania po Svätej zemi. Plný nadšenia a elánu nám porozprávali zážitky z ich týždenného putovania cez Jeruzalem, Betlehem až po Izrael. Sme radi, že sa nikomu nič nestalo a v zdraví sa  nám vrátili naspäť domov.

Udelenie plakety

Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Bánov
udelila dňa 29.09. 2019 plaketu rehoľnej sestry
MUDr. Veroniky Theresie Ráckovej, SSPS